Pedagog – „Dotyk”

DOTYK

Układ dotykowy jest pierwszym układem sensorycznym, który rozwija się w łonie matki i jest w stanie sprawnie funkcjonować,

Dotykanie i bycie dotykanym ma istotny wpływ na rozwój w dzieciństwie i całym późniejszym życiu.

Dotyk jest niezbędny do prawidłowego odczuwania swojego ciała i kształtowania jego schematu. Ma również kluczowy wpływ na zachowanie, odczuwane emocje oraz poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości dziecka.

Ciało daje dziecku pierwsze wrażenia czucia siebie, swojej fizycznej cielesności i odrębności. Pierwsze doświadczenia czuciowe stają się źródłem poczucia bezpieczeństwa.

Dbanie o zmysł dotyku/czucia wpływa na rozwój dziecka. Jak go ćwiczyć? Oczywiście poprzez zabawę J

  1. Poproś dziecko by zamknęło oczy. Dotykaj jego poszczególnych części jego ciała. Czy udało się maluchowi rozpoznać każdą dotkniętą część ciała?
  2. Popularna zabawa „Co ukryło się w pudełku?”. Chowamy w pudełku lub worku kilka drobnych przedmiotów, zabawek. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co jest ukryte tylko za pomocą dotyku.
  3. Masażyki. Dzieci bardzo je lubią. Zapraszam do wykonywania masażyków sobie wzajemnie. Najpierw rodzic masuje dziecko, potem dziecko rodzica. Wymiana służy budowaniu relacji, bliskości i zaufania. Jak masować? Opukuj plecy całą dłonią, opuszkami palców, delikatnie szczyp, pocieraj wewnętrzną stroną dłoni, uciskaj pięściami lub łokciem.
  4. Malowanie różnych części ciała, np. stóp i odciskanie śladów, z których można stworzyć wesołe ozdoby wielkanocne.

A po skończonej zabawie lub po długim dniu proponuję zrobić kołyskę z koca.

Życzę twórczej zabawy ! Przytulajcie się! Agnieszka Czerkas-Polit