DOTYK
Układ dotykowy jest pierwszym układem sensorycznym, który rozwija się w łonie matki i jest w stanie sprawnie funkcjonować,
Dotykanie i bycie dotykanym ma istotny wpływ na rozwój w dzieciństwie i całym późniejszym życiu.
Dotyk jest niezbędny do prawidłowego odczuwania swojego ciała i kształtowania jego schematu. Ma również kluczowy wpływ na zachowanie, odczuwane emocje oraz poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości dziecka.
Ciało daje dziecku pierwsze wrażenia czucia siebie, swojej fizycznej cielesności i odrębności. Pierwsze doświadczenia czuciowe stają się źródłem poczucia bezpieczeństwa.
Dbanie o zmysł dotyku/czucia wpływa na rozwój dziecka. Jak go ćwiczyć? Oczywiście poprzez zabawę J
- Poproś dziecko by zamknęło oczy. Dotykaj jego poszczególnych części jego ciała. Czy udało się maluchowi rozpoznać każdą dotkniętą część ciała?
- Popularna zabawa „Co ukryło się w pudełku?”. Chowamy w pudełku lub worku kilka drobnych przedmiotów, zabawek. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co jest ukryte tylko za pomocą dotyku.
- Masażyki. Dzieci bardzo je lubią. Zapraszam do wykonywania masażyków sobie wzajemnie. Najpierw rodzic masuje dziecko, potem dziecko rodzica. Wymiana służy budowaniu relacji, bliskości i zaufania. Jak masować? Opukuj plecy całą dłonią, opuszkami palców, delikatnie szczyp, pocieraj wewnętrzną stroną dłoni, uciskaj pięściami lub łokciem.
- Malowanie różnych części ciała, np. stóp i odciskanie śladów, z których można stworzyć wesołe ozdoby wielkanocne.
A po skończonej zabawie lub po długim dniu proponuję zrobić kołyskę z koca.
Życzę twórczej zabawy ! Przytulajcie się! Agnieszka Czerkas-Polit