Home > WILGI > Wilgi – doświadczenie z jajkiem

Kolejnym doświadczeniem w ramach realizacji projektu „Mały – Wielki Odkrywca”jest eksperyment z jajkiem. Wybieramy butelkę, której otwór jest mniejszy od jajka. My użyliśmy dużej butelki po napoju. Jeśli wybierzecie podobnej wielkości butelkę musicie użyć do eksperymentu długich zapałek, jeśli wybierzecie mniejszą możecie korzystać ze standardowych zapałek. Dlaczego tak się dzieje? Zapałka ogrzewa cząsteczki powietrza w butelce, przez co odsuwają się od siebie i nieco powietrza uchodzi z butelki. Gdy płomień gaśnie, cząsteczki powietrza się ochładzają i zbliżają do siebie. W normalnych warunkach powietrze z zewnątrz dopełniłoby butelkę, jednak na przeszkodzie stoi jajko. Ciśnienie powietrza na zewnątrz butelki jest tak duże, że wciska jajko do wewnątrz.