Archiwum miesiąca: listopad 2020

Jaskółki – Dzień Misia

Piątek 27 listopada to był na prawdę zmisiowany dzień w naszej grupie 🙂 

Rozwiązywaliśy zagadki słuchowe i obrazkowe dotyczące misiów bardziej znanych, ale też tych mniej znanych; uzupełnialiśmy misiowe sudoku, a na sam koniec zrobiliśmy sobie swoje własne misie 🙂

 

Sójki – „Tańczący olej”

Listopadowe doświadczenia z wodą, olejem, kawą i solą. Mieszając łyżką wodę i olej w naczyniu rozbijaliśmy warstwę oleju na mniejsze krople, ale po zakończeniu mieszania olej ponownie wypłynął na powierzchnię wody i połączył się w jednolitą warstwę. Sól, która ma większą gęstość niż woda i olej opadała na dno naczynia „wciągając” za sobą kawę i kropelki oleju. Jednak sól szybko rozpuszcza się w wodzie, a uwolnione od niej krople oleju, wypływają z powrotem na powierzchnię wody.

Kultura segregacji – Wróbelki

W ramach projektu „Kultura segregacji” Wróbelki wzięły udział w zajęciach poświęconych tak znanym nam wszystkim i produkowanym masowo odpadom. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo segregować śmieci na podstawie opracowania „Kilka słów o odpadach opartych na poradach z notatnika Ciekawskiego Smyka”. Zrozumiały, że najlepiej jest redukować, odzyskiwać i przekształcać śmieci dla dobra ludzi, zwierząt, roślin i całej naszej planety.

Magiczne pudełko – Wróbelki

Wróbelki znalazły w Magicznym pudełku lampki choinkowe, kaszę mannę i pudełka plastikowe. Nie trudno było wymyślić, jak tego użyć. Tym razem nasz słonik nie miał skomplikowanego zadania, ale za to jakie przyjemne, zajmujące i twórcze, zwłaszcza jak za oknem robi się coraz ciemniej;)

Doświadczenie – Wróbelki

Tym razem na zajęciach Wróbelki otrzymały dzbanek z wodą, latarkę i mydło??? Hmm… i co z tego zrobić?? Były różne pomysły, ale żaden nie uwzględniał tych rzeczy wszystkich naraz. Dlatego padło pytanie pomocnicze: „Dlaczego niebo jest niebieskie?” Dzbanek z mydłem to atmosfera z zanieczyszczeniami, latarka to słońce. Cząsteczki mydła obecne w wodzie rozpraszają światło latarki, tak jak drobiny kurzu rozpraszają światło słoneczne. Światło słoneczne składa się z z fal świetlnych w różnych kolorach, a najbardziej rozprasza się światło w kolorze niebieskim. Dlatego patrząc z Ziemi na oświetloną atmosferę, wydaje się nam, że jest ona niebieska. Prawda, że proste?? Wróbelki nie wierzyły i sprawdziły to podczas doświadczenia.

Kolekcja kamieni i ślimaków – Wróbelki

Wróbelki zapragnęły zebrać własne okazy kolekcjonerskie. I tak mamy piękny zbiór maleńkich ślimaków za oknem. Zapragnęły również stworzyć wspólną kolekcję. Tylko co w dzisiejszych czasach można zbierać?? I to cała grupa? To niewykonalne. A jednak. Wystarczą kamyczki i zaczarowane mazaki. Całe „stado” robaczków gotowe!! Kolekcja powstała w mgnieniu oka;)

Herb Straszyna – Wróbelki

Wróbelki w ramach zajęć patriotycznych szukały symboli, świadczących o naszej przynależności do „małej” i „dużej” społeczności. I jak z dużą nie było żadnego problemu – przecież flaga widoczna jest z daleka, tak ze zwróceniem uwagi na herb straszyński było ciut trudniej.